Stiri

Câteva știri din lumea filmului românesc (8 – 14 decembrie 2014)

affiche_7eme_edition_semaine_film_roumain_a_nice_-_2014_w-page-001__originalȘtirile săptămânii: “O poveste de dragoste, Lindenfeld”, în regia lui Radu Gabrea, a impresionat la Săptămâna Filmului Românesc de la Nisa.

“O poveste de dragoste, Lindenfeld”, în regia lui Radu Gabrea, a impresionat la Săptămâna Filmului Românesc de la Nisa

“O poveste de dragoste, Lindenfeld” (2013), cel mai recent film al reputatului regizor Radu Gabrea, a stârnit reacții entuziaste în cadrul galei de închidere a celei de-a 7-a ediții a Săptămânii Filmului Românesc la Nisa, ce s-a desfășurat în perioada 3 – 8 decembrie 2014 iar marele regizor și cunoscuții actori Victoria Cociaș și Mircea Diaconu, care s-au aflat printre invitații de marcă ai evenimentului, au primit din partea Consulului Onorific al României la Nisa, Ştefan de Faÿ, diploma Consulatului, „RAYONNEMENT – HONNEUR – PRESTIGE”, acordată pentru contribuţia la imaginea pozitivă a României.

Filmul “O poveste de dragoste, Lindenfeld”, ce a impresionat puternic publicul prezent la vizionare, reunește o distribuție de excepție, de mari actori ai teatrului și cinematografiei românești: Victoria Cociaș (Helga la maturitate), Victor Rebengiuc (Ully Winkler), Mircea Diaconu (Oskar Prechtel), Ion Caramitru (Dr. Simon Hermann) și prezintă povestea emoționantă a iubirii regăsite, după 60 de ani, dintre Ully Winkler (Victor Rebengiuc, aflat la prima sa colaborare cu regizorul Radu Gabrea) și Helga (rol magistral interpretat de actrița principală, Victoria Cociaș), singura locuitoare a unui sat săsesc din Banat acum abandonat: Lindenfeld, ai cărui locuitori fuseseră deportați de regimul comunist, în 1945, în lagărele sovietice din Siberia.

Filmul a participat la mai multe festivaluri internaționale de prestigiu, printre care: San Diego Film Festival, Bogota International Film Festival, Thessaloniki International Film Festival, Festival International de Film de la Cannes – Marché du Film, TIFF Sibiu, Festivalul Ecranizărilor Literare UCIN, în cadrul căruia lui Radu Gabrea i-a fost decernat Premiul pentru Regie.

Diplome2Săptămâna Filmului Românesc la Nisa este organizată de Consulatul Onorific al României la Nisa în parteneriat cu Conseil Général des Alpes Maritimes, Centrul Naţional al Cinematografiei şi Uniunea Cineaştilor din România.

Articole similare

Lansările de vară ale Editurii Meteor Press la Bookfest 2018

Jovi Ene

Avanpremieră editorială: România în Primul Război Mondial, de Glenn E. Torrey

Jovi Ene

Concurs: Câștigă trei cărți ”Ce-a vrut să spună autorul”, de Marius Chivu, oferite de Editura Polirom – ÎNCHEIAT!

Jovi Ene

Leave a Comment

Acest site folosește cookie-uri pentru a oferi servicii, pentru a personaliza anunțuri și pentru a analiza traficul. Dacă folosiți acest site, sunteți de acord cu utilizarea cookie-urilor. Filme-carti.ro prelucrează datele cu caracter personal furnizate de voi în cadrul înscrierilor la concursurile organizate pe blog, în scopul desemnării câștigătorilor. Doar datele câștigătorilor vor putea fi dezvăluite sponsorilor concursurilor respective. Datele personale nu vor fi folosite altfel. OK Aflați mai mult